BLOG

Mart 22

Pazar, 06.Mart.2022

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Emekçi olmak ne kadar da önemli, emekle beslenen her iş ne kadar da kıymetli….


Her başarılı kadının arkasında hayalleri ve o başarıya ulaşması için ona destek olan sevdikleri vardır.
Toplumda eşitlik ve çeşitlilik güç getirir. Öncelikle bu gücü bize veren Mustafa Kemal Atatürk’e, ilham olan güçlü ve emekçi kadınlara, başarmamız için yanımızda olan tüm sevdiklerimize çok teşekkür ediyor, bugün ve yarınlarda başka kadınlara da ilham olmak için çalışıyor ve üretiyoruz.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Tarihçesi ve Ülkemizdeki Yeri.

8 Mart 1857 tarihinde ABD 'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921 'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960 'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart 'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Ülkemizde de 1921 tarihinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. Her geçen gün daha da geniş kitlelerle kutlanmaya devam ediliyor. Toplumda Kadın öneminin her geçen gün daha fazla kabullenilmesi, kadın değişir, dünya değişir fikrinin yayılması, kadın elinin emeğinin değdiği her işin çok kıymetli olduğunun anlaşılması, tüm kadınlara umut olmaktadır. (Tarihçe gazeteden alıntıdır.)

Dünya' ya umut olan, ilham veren tüm kadınlarımızın günü tekrar kutlu ve mutlu olsun.

  • Bizi Takip Edin