BLOG

Kasım 20

Çarşamba, 04.Kasım.2020

Montblanc : The Art of Writing

Kullanana prestij kazandıran kalem markalarının başında gelen Montblanc , üst düzey yöneticilerin ve devlet adamlarının yanından asla ayrılmıyor. Günümüzde bir prestij sembolü olan Montblanc’ın öyküsü ise ; 1900’lü yılların başına dayanıyor.

1900’lü yılların başında tüy kalemler ya da ucu sivriltilmiş tahta kalemler oldukça yaygındı.  Mürekkep hokkasına batırılıp yazan bu kalemler, en ucuz yöntemdi. O yıllarda hazneli dolma kalemler üretilmiş olsa da bu dolma kalemleri çok zengin bir azınlık kullanabiliyordu.

1906 yılında; Hamburg’lu bir kırtasiyeci olan Claus Johannes Voss , hazneli dolma kalemlerin fiyat olarak ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak ve dolma kalem kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ; Christian lausen ve Wilhelm Dziambor ile birlikte mürekkep hazneli dolmakalem imalatına başladı. Kuruluş yıllarında adı Simplo Dolma Kalem şirketi olan bu şirket, tek bir kalem çeşidi üretiyordu. Siyah gövde üzerine kırmızı kapaklı olarak üretilen kalemler “Rouge et Noir” ismiyle piyasaya sunulmuştu.

1910 yılında kapakta ki kırmızı renk, 6 köşeli beyaz bir yıldızla değiştirildi ve dolma kalem tarihinin en ünlü markasının doğmasına vesile oldu.  Bir toplantı sırasında kapağın tepesinde ki yıldız, Montblanc dağının zirvesinde ki buzula benzetilince, kalemlere Avrupa’nın en yüksek dağı olan Montblanc’ın isminin verilmesine karar verildi.

Seçilen bu isim aynı zamanda şirketin üstün kaliteli ürünler sunma konusundaki kararlılığını da en iyi şekilde sembolize ediyordu. Bu yıldız günümüzde, sadece dolmakalemlerin kapağında değil, deri eşyalardan gözlüklere, saatlerden parfümlere kadar Montblanc markasını taşıyan tüm ürünlerin üzerinde yer alıyor.

Şirketin efsane haline gelen “Meisterstück” (usta işi) markalı dolmakalemlerinin üretimi 1924 yılında başladı ve hâlâ elde üretilen bu kalemler, dünyanın en prestijli dolmakalem modeli olarak kabul ediliyor. 1920’li yılların sonlarında Montblanc kalemleri 60’tan fazla ülkede satılan bir prestij aksesuarı haline gelmişti.

 

1930 yılında ilk kez kalemlerin altın ucunun üzerine 4810 numarası işlendi ve bir gelenek başlatılmış oldu.  Bu rakam Montblanc Dağı’nın denizden yüksekliğiydi ve dolmakalemlerin üstün kalitesini simgeliyordu. 1934 yılında şirket ismini “MONTBLANC SIMPLO GmbH” olarak değiştirdi. 1935 yılında şirket yönetimi Almanya’nın Offenbach şehrindeki bir deri üreticisini devralarak Montblanc markalı ilk deri ürünlerin üretimine başladılar. Önceleri prestij özelliği taşıyan, cüzdan, kalemlik, anahtarlık, çanta gibi ürünlerden oluşan koleksiyon, günümüzde mousepad’ten kartvizitliğe, ajandadan küçük valizlere kadar bir çok deri ürünü içeriyor.

 

 

1983 yılına geldiğimizde Montblanc Guiness Dünya Rekorları kitabına girme başarısını gösterir. Değerli taşlarla süslenen 18 karat altın kaplama bir Meisterstück dolmakalem, dünyanın en pahalı dolmakalemi unvanını elde eder.

1986 yılında şirketin hala kullandığı “Montblanc – The Art of Writing” (Yazı Sanatı) sloganı ilk kez kullanılır. Bu arada Meisterstück serisi kalemlerin altın kaplama sürümü de “Solitaire Collection” ismiyle piyasaya sunulur.

Sanata yaptığı katkılarla ön plana çıkan Montblanc, 40 ülkeden müzisyenlerin katılımı ile 1995 yılında kurduğu “Philharmonia of the Nation” isimli orkestra ile konserler düzenlemekte, 1998’de kurduğu kültür vakfı kanalıyla da modern sanata destek olmaktadır.

1996 yılından itibaren Montblanc markası, marka yayılımı konusunda büyük bir aksiyon alarak mücevher ve saat sektörüne de el attı. Bunu takip eden yıllarda modern ve lüks güneş gözlüklerinden, zarif parfüm ve deodorantlardan oluşan kozmetik serisine kadar ürün yelpazesini sürekli genişleten Montblanc için ; Norbert A. Platt (Montblanc Başkanı) “Şirketin ana faaliyet konusunun dolmakalem üretimi olduğu ve bu sebeple hiç bir zaman diğer sektörlerin yazı araç gereçleri konusunun önüne geçemeyeceğini” söylemiştir.

 

1900’lü yılların başından bu yana “En iyi dolma kalem” ünvanıyla prestijini koruyan Montblanc ürünlerine göz atmak için tıklayın!

  • Bizi Takip Edin